Mistrzowie szyfrowania

W poniedziałek, 18 grudnia, pięć zespołów − złożonych z przedstawicieli klas siódmych – spotkało się w finale warsztatów szyfrowania, które odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Był to już ostatni etap projektu, na który złożyły się wykłady o życiu i dokonaniach Mariana Rejewskiego oraz proste zadania kodowania i dekodowania wiadomości.

Finał związany był z poznaniem dużo trudniejszych technik szyfrowania i dekryptażu, m.in. szyfru AtBash, ROT13, historycznego szyfru Vigenère’a czy szyfru Playfaira. Pracy zespołów towarzyszyło sporo emocji, ponieważ pod uwagę brano poprawność wykonanych zadań, ale i czas ich rozwiązania. Walka była bardzo wyrównana − oprócz ciekawej nauki, dostarczyła też zabawy. Zespoły pokazały, jak można efektywnie współpracować. Spotkanie było także okazją do integracji − poznania koleżanek i kolegów z równoległych klas. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani wicedyrektor Aleksandra Codrow, której dziękujemy za obecność.

Każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w warsztatach, zaproszenie do escape roomu „Klub Enigma”, słodki upominek, a zwycięzcy – dodatkowo logiczne układanki.

Jak przedstawia się lista zwycięzców?

1. miejsce – klasa 7ep

2. miejsce – klasa 7ap

3. miejsce – klasa 7bp

4. miejsce – klasa 7cp i 7dp

Zabawy logiczne to świetna zabawa i doskonały trening dla szarych komórek. Za rok − kolejne spotkanie szyfrantów.

Katarzyna Jarzembowska, Ewa Lewalska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Sukcesy przedmiotowe Mistrzowie szyfrowania