Po wystawie "Szopki Krakowskie"

 We wtorek 9.01. kl.1bp wybrała się na wystawę „Szopki Krakowskie” przygotowaną przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dzieci podziwiały przepiękne szopki wykonane na coroczny konkurs szopek w Krakowie. Poznały również wiele ciekawostek z historii szopek. Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami wyrzeźbionymi lub ulepionymi z modeliny czy gipsu. Szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich. Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. A w drodze powrotnej dzieci odwiedziły kościół jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli, w którym obejrzały żłóbek, czyli szopkę bydgoską.

Zapraszamy do galerii, dzięki której przeniesiemy się na chwilę do Krakowa.

autor: M.Szymańska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia Po wystawie "Szopki Krakowskie"