Kl. 2c na lekcji ekologicznej ścieżce

W czwartek 15.06.2019r. kl.2c brała udział w zajęciach na terenie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura. Zorganizowano tam ścieżkę edukacyjną, która obejmowała zwiedzanie infrastruktury zakładu z przewodnikiem oraz prezentacji multimedialnej. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest wyrobianie właściwych nawyków w gospodarce odpadami już od najmłodszych lat. Podczas spaceru po obiekcie zobaczyły m.in. centralną dyspozytornię, pomieszczenia techniczne i tzw. „bunkier na odpady”.  Prowadzona przez ProNaturę edukacja ekologiczna ma na celu rozwijanie dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację, aż po budowanie świadomości, że odpady mogą być wykorzystane jako surowiec energetyczny. Świadomość zagrożeń oraz szans na zdrowe życie w zgodzie z naturą przyniesie być może efekt globalny w postaci czystego środowiska naturalnego. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek i gadżety w postaci papierowych szablonów śmieciarek do samodzielnego wycinania i sklejanja.

Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Pleszewskiej za umożliwienie nam udziału w tej ciekawej wycieczce.

Dorota Hernet

Kl. 2c w Parku Trampolin

10.06.2019r. kl. 2c, dzięki nagrodzie zdobytej przez Igora Zomkowskiego mogła odwiedzić Jumping Place. Był to dzień pełen wrażeń. Do dyspozycji dzieci była ogromna strefa trampolin, tor sprawnościowy, poducha pneumatyczna, strefa do gry w zbijaka oraz trampoliny sportowe. Kadra trenerska zadbała o bezpieczeństwo w trakcie zabawy oraz wprowadziła uczestników w świat wysokich skoków. Zabawę poprzedziła profesjonalna rozgrzewka oraz nauka podstaw skoków na trampolinach. Największą radość sprawił uczniom basen z gąbkami i trampoliny z koszami. Taka lekcja wf to doskonały sposób na rozwijanie koordynacji oraz ogólnej sprawności ruchowej. Na pewno tam wrócimy!

Dorota Hernet

Rodzinne spotkanie kl. 2c w kręgielni

Z okazji zakończenia roku szkolnego kl. 2c wraz z rodzicami spędziła niezapomniane chwile w klubie Broadway. Atrakcją wieczoru była wspólna gra w kręgle. Przeszkolony zespół instruktorów wprowadził dzieci w tajniki gry. Pomocnicze barierki oraz lżejsze kule ułatwiały grę. Bowling to jedna z najatrakcyjniejszych gier towarzyskich i sportowych. Niepotrzebne były żadne wybitne uzdolnienia, czy warunki fizyczne. Zasady gry są bardzo proste. Nie martwiliśmy o prowadzenie punktacji, by wyłonić zwycięzcę rywalizacji, bo zrobił to za nas automat. Pozostało jedynie wybrać kulę i rzucając nią przewrócić więcej kręgli niż przeciwnik. Wszystko oczywiście w atmosferze zdrowej rywalizacji, dobrej zabawy i integracji. 

To było wspaniałe rodzinne popołudnie!

Dorota Hernet

VII SZKOLNY FESTIWAL UŚMIECHU, czyli co nam „w duszy gra”

„Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy.”

5 czerwca 2019 r. odbył się VII Szkolny Festiwal Uśmiechu. Każdy uczeń mógł zaprezentować swoje umiejętności teatralne, wokalne, muzyczne, taneczne i sportowe. Zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagradzała szkolnych artystów. Natomiast jury, w którym zasiadały panie wicedyrektor: Aleksandra Codrow i Marlena Mioduszewska oraz pani Sabina Fischer-Kotowska i Jolanta Nadolna uważnie oglądało i oceniało popisy scenicznie solistów, duetów i zespołów z klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej. To artystyczne przedsięwzięcie pozwoliło nam, jak co roku, poznać wiele ukrytych talentów drzemiących w uczniach . Z wielką radością oglądaliśmy oryginalne i niekiedy zaskakujące występy uczestników.  Z przyjemnością informujemy, że klasach 4-8 szkoły podstawowej laureatami tej edycji festiwalu zostali:

Czytaj więcej: VII SZKOLNY FESTIWAL UŚMIECHU, czyli co nam „w duszy gra”

Festyn z okazji Dnia Dziecka

3 czerwca na Kartodromie przy ul. Fordońskiej odbył się festyn „Dajemy dzieciom moc” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dzięki p. Małgorzacie Sarnackiej w imprezie mogły wziąć udział trzy klasy z naszej szkoły: 2c, 2a oraz 1d. Policjanci zaprezentowali swoją pracę, a inne zaproszone służby uczyły dzieci właściwych zachowań i zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Najmłodsi słuchali jak bezpiecznie podróżować koleją, przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze czy wypoczywać nad wodą. Poznali zasady kontaktów z osobami nieznajomymi czy groźnymi psami.

Ponadto na dzieciaki czekały różne pokazy. Straż Pożarna zaprezentowała swój sprzęt, Straż Miejska przeprowadziła pokaz tresury psów służbowych, a policyjny technik kryminalistyki pokazał, jak zbiera się odciski palców.

Pracownicy Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” puszczali z dziećmi ogromne bańki i pokazał propozycje podwórkowych zabaw.

Organizatorami festynu „Dajemy dzieciom moc” byli: Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy.

Uczestnicy otrzymali poczęstunek w formie pieczonych kiełbasek i słodkości oraz pluszowe prezenty.

Reszta zdjęć w galerii

Dorota Hernet

Przedstawienie: „ O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej ”.

W ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Dzieciństwo bez %” 20 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się spektakl teatralny. Uczniowie klas 1-3 obejrzały inscenizację pt: O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej”. Ten teatrzyk był wyjątkowy. Dla dzieci w młodszym wieku szkolnym zabawa jest nadal ważnym sposobem poznawania świata, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności , dlatego zrealizowaliśmy przedstawienie  posługując się historią pszczół, podstępnego trzmiela i nierozsądnej królowej, aby zachęcić dzieci do życia bez alkoholu. Przedstawienie  dostarczyło dzieciom, a także aktorom wiele radości oraz pozytywnych wrażeń i wyposażyły dzieci w niezbędną wiedzę do podejmowania właściwych wyborów.

„Tylko osoby o wielkich sercach i wielkich umysłach tworzą wielkie dzieła”. Niewątpliwie wielkim dziełem było przedstawienie: „O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej”.

Warto nadmienić, że dzieci z naszej szkoły zostały zakwalifikowane  do występu w konkursie na małą formę sceniczną w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „ Dzieciństwo bez % i z przedstawieniem: "O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej" wystąpią na scenie w kinie Adria 27.05.2019r

Klasa 2c w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

10.05.2019r. uczniowie kl. 2c brali udział w zajęciach edukacyjnych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Tematem przewodnim były „Bajki świata”. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją literatury fantasy oraz krótką pogadanką na temat dwóch tytułów z literatury światowej „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carolla oraz „Czarnoksiężnika z krainy Oz” Franka Bauma. Oczywiście nie zabrakło głośnego czytania – pierwszych rozdziałów z wybranych książek. Dzieci miały okazję obejrzeć przepięknie wykonane książki przestrzenne pop-up. W ostatniej części uczestnicy układali puzlle- ilustracje do wybranych bajek oraz rozwiązywali krzyżówki sprawdzające wiedzę zdobytą na zajęciach.

Dorota Hernet

Lekcja o zdrowym żywieniu

Klasa 4b na godzinie wychowawczej gościła grupę studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy, którzy przygotowali bardzo ciekawe zajęcia na temat "Zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym". Po krótkim wykładzie - na uczniów czekały różnorodne gry i zabawy tematyczne przygotowane przez studentów.

Reszta zdjęć w galerii

Agnieszka Łysiak

Z wizytą w parku krajobrazowym…

                     

                                       „Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć." 

                                                                                                                                       Cyceron

      W miniony piątek klasy 4a i 4c odwiedziły Górznieńsko--Lidzbarski Park Krajobrazowy. Wszyscy uczestnicy dzielnie pokonali ścieżkę przyrodniczo-ekologiczną, podczas której , pod czujnym okiem pani przewodnik , wykonywali zadania związane z ekosystemem leśnym. Szukanie pierwszych oznak wiosny, poznawanie rzadkich i chronionych gatunków roślin było celem naszej wyprawy. Poza tym podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się , co to znaczy być eko-turystą i otrzymali garść ekologicznych ciekawostek np. o tym, że rzucona w lesie plastykowa butelka rozłoży się w ziemi po 5oo latach, a guma do żucia po 5 latach.

Z całą pewnością wizyta w tak malowniczym miejscu była nie tylko ciekawą lekcją przyrody, lecz także okazją do zabawy na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy, że stosunek do przyrody jest miarą kultury człowieka !

Jolanta Nadolna i Anna Pol

Maraton czytania „Hobbita”

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, przypadającego 25 marca, klasy 6b i 6d spotkały się na maratonie czytania „Hobbita”. W norze z wygodami (sala 205) przypomnieliśmy sobie historię Bilba Bagginsa, poucztowaliśmy – jak na hobbitów przystało i dołączyliśmy do światowego grona miłośników Śródziemia.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena, obchodzony od 2003 roku, przypada 25 marca – to data nawiązująca do upadku Saurona, zakończenia wojny o pierścień i uwolnienia Śródziemia spod panowania sił zła.

Wybrani lektorzy otrzymali fragmenty powieści do odczytania. Niektórzy z nich przebrali się za postaci z książki. Całość urozmaiciły: prezentacja przygotowana przez uczennice klasy 3bg, fragmenty filmu oraz przebój Eda Sheerana „I see fire”.

Maraton trwał 90 minut – dzięki obszernej prezentacji treści książki szóstoklasiści mogli przypomnieć sobie najważniejsze wątki z lektury, rozwiązywać zagadki razem z Bilbem i Gollumem, a także poznać biografię samego Tolkiena.

Specjalne podziękowania należą się pani Sabinie Fischer-Kotowskiej za inspirację do tego, jak przeprowadzić spotkanie z lekturą.

Magdalena Ciesielska, Katarzyna Jarzembowska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia