227 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3maj1 

                         „Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość

                           i wyrzekamy się cząstki samych siebie,

                           być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy

                           rozumieć otaczający nas świat.”

                                                                                      Jan Paweł II

 

Współczesny Polak kojarzy 3 maja z dniem wolnym od pracy i chociaż na ogół wie, że w tym dniu uchwalono pierwszą polską konstytucję, to jednak ma kłopoty z podaniem roku, w którym miało miejsce to wydarzenie. 

27 kwietnia 2018r. uczniowie z klas: 3bg i 3cg w historyczno- literackim programie poświęconym kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomnieli o tym, co wydarzyło się w 1791 roku, jak zmieniła się wtedy Rzeczpospolita i komu zawdzięczamy jej rozwój.

Podniosłego charakteru tej uroczystości nadała oprawa muzyczna, o która zadbał pan Przemysław Rajewski oraz Igor Geruzel z kl.3cg grając przejmująco na pianinie . Sugestywna biało- czerwona dekoracja przygotowana przez panią Joannę Grabowską podkreśliła natomiast patriotyczny wymiar tego spotkania.

A… pamięć o tym wydarzeniu z całą pewnością potrzebna jest nam wszystkim, wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość. 

 

Jolanta Nadolna i Anna Pol                      

DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE

W środę, 25 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie dla 5 i 6 - latków w ramach projektu DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE  pod hasłem "Słucham, mówię, liczę, rysuję, śpiewam i tańczę czyli,,, WIEM, CO DZIEJE SIĘ W SZKOLE". Zajęcia rozpoczęły się pytaniem: CO ZMIENIŁO SIĘ W SALI? Dzieci zauważyły inne ustawienie ławek - w trzech rzędach, a nie jak do tej pory - jeden duży stół. Po wyborze miejsca przedszkolaki zasiadły w ławkach już jako przyszli uczniowie. Pierwszym zadaniem były zagadki muzyczne UŚMIECHNIĘTE SŁOŃCE i RUMIANKOWA ŁĄKA, do których należało wykonać ilustracje. Kolejne zadania to CZYSTE RĄCZKI i PRZYJACIELSKI POCIĄG, polegające na ilustracji ruchem wysłuchanego utworu. Na zajęciach nie zabrakło zadań matematycznych rozwijających spostrzegawczość i umiejętność przeliczania, porównywania i logicznego myślenia. Na koniec dzieci podczas zabawy SKARBY W SZKOLNEJ SZAFIE poznały pojęcia POMOCE DYDAKTYCZNE i praktyczne ich zastosowanie. Żegnając się zaśpiewaliśmy piosenkę "DO WIDZENIA, DO WIDZENIA DO SZKOLNEGO ZOBACZENIA. 

Tym wesołym akcentem zakończyliśmy cykl zajęć DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE.

 

Wrócicie tutaj we wrześniu:)))

 

Prowadzące zajęcia: Halina Papke, Małgorzata Trojanowska

Wiosenne warsztaty

W poniedziałek po południu klasa 2a i 2b uczestniczyły w warsztatach wiosenno-świątecznych. Wraz z rodzicami oraz rodzeństwem, uczniowie przypomnieli sobie stare zwyczaje świąteczne , bawili się w stare zabawy wielkanocne, tańczyli oraz rywalizowali w różnorodnych konkurencjach z „ jajem” . Poza tym tworzyli wiosenne wiersze, odszyfrowywali ukryte rysunki, rozwiązywali zagadki i wiosenne quizy. Radośni i zadowoleni wróciliśmy wszyscy do domu. Szkoda, że były to ostatnie warsztaty.

Organizatorki :Bogumiła Frankowska, Halina Szarkowska

Wycieczka do Grębocina

W piątek 13.04.br klasa 2a i 2b wyruszyły na ostatnią, w tym roku szkolnym , wycieczkę do Grębocina. Na miejscu uczestniczyliśmy w warsztatach drukarskich, pisarskich i czerpania papieru. Z własnoręcznie wykonanych kartek – czerpanych z wody, w maju uczniowie wykonają piękne laurki z okazji Dnia Matki. Po zapoznaniu się z historią powstania papieru i druku oraz samodzielnych próbach kaligrafii, wróciliśmy do Torunia . Tam doświadczaliśmy świata i wszechświata w Geodium. Pełni wrażeń , trochę zmęczeni z Certyfikatem ukończenia warsztatów, wróciliśmy do szkoły.

Organizatorki: Bogumiła Frankowska, Halina Szarkowska

Zdrowie dla wszystkich!

Tak właśnie brzmiało tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia. Jego główne założenie to skupienie uwagi na konieczności zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie.

Dlaczego warto dbać o zdrowie od najmłodszych lat? Jak zdrowo żyć? Co wyeliminować z diety, żeby mieć dobrą kondycję? Na te pytania starali się odpowiedzieć goście zaproszeni na specjalną konferencję zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy. Spotkanie, w którym uczestniczyły klasy 7ap i 2dg, odbyło się 6 kwietnia w Bydgoskiej Szkole Wyższej. Oprócz wystąpień przeprowadzono także quiz z wiedzy o zdrowiu, w którym wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły.

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione w 1948 roku, a obchodzone od roku 1950 – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Katarzyna Jarzembowska

Cała Polska czyta Chotomską

 

Wczoraj 09.04.br Pani Magda Ciesielska została zaproszona przez uczniów klasy 2a do udziału w cyklicznym czytaniu dzieciom w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Chotomską”. Pani Magda zapoznała uczniów z legendą „ O Sielawowym Królu” , którą napisała Pani Wanda Chotomska. Spotkanie tak bardzo spodobała się młodym słuchaczom, że ponowili oni swoje zaproszenie. Do zobaczenia na kolejnej edycji „czytania”.


wychowawca: Bogumiła Frankowska

2a z wizytą na UKW

We wtorek klasa 2a, wraz ze swoja wychowawczynią, zaproszona została przez mgr Mirosławę Gawryłkiewicz i studentów 2 roku Pedagogiki na UKW. Celem spotkania było zaprezentowanie dzieciom twórczości W. Chotomskiej. Tym razem uczniowie mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie pt.: „ Muzyka Pana Chopina” w wykonaniu studentek . W niektórych momentach mogli także czynnie uczestniczyć w prezentacji. Po spektaklu wraz ze studentkami bawiliśmy się w różnorodne śpiewanki przygotowanie przez gospodarzy spotkania. Była to kolejna inicjatywa pod egidą „ Chotomska dzieciom- dzieci Chotomskiej” projektu dotyczącego popularyzowania wiedzy na temat spuścizny twórczej, zmarłej rok temu, Wandy Chotomskiej.

autor: Bogumiła Frankowska

Rok Ireny Sendlerowej

 Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób “hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. Muzeum Oświaty w Bydgoszczy zorganizowało zajęcia pt.”Wszystkie nasze mamy...” poświęcone tej niezwykłej postaci. 4.04.2018r. uczestniczyła w nich klasa 1c. Prowadzące wygłosiły ciekawą prelekcję dotyczącą życia i działalności bohaterki. Następnie zapoznały dzieci z takimi trudnymi pojęciami jak: holokaust, antysemityzm czy tolerancja. Na koniec uczniowie wykorzystali zdobytą wiedzę samodzielnie wypełniając przygotowane dla nich kart pracy.

autor: Dorota Hernet

Wielkie granie

gry4 

W czwartek, 05.04.2018r zapraszamy wszystkich uczniów, którzy brali udział w konkursie „Stwórz swoją własną grę planszową” na Wielkie granie. Spotykamy się o godz.15.10, sala 203.

DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE

W środę, 21 marca, odbyło się kolejne spotkanie dla 5 i 6 - latków w ramach projektu DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE  pod hasłem "Słońce, ogród, muzyka, ptaki ... czyli WITAJ WIOSNO!". Zajęcia rozpoczęły się piosenką "MASZERUJE WIOSNA​​" i zabawą SZUKAJ UŚMIECHU. Następnie przedszkolaki układały puzzle MALI OGRODNICY. Naklejka WESOŁA BUŹKA stała się inspiracją do stworzenia tajemniczego, kolorowego ogrodu. Dużo radości sprawiło dzieciom kolejne zadanie TANIEC KWIATÓW. Przedszkolaki stworzyły ilustracje muzyczną do muzyki Vivaldiego WIOSNA. Na koniec zajęć dzieci pracowały w grupach. Tworzyły budowle wg własnego pomysłu i wyobraźni przestrzennej - TAJEMNICZE OGRODY.

Za  zaangażowanie oraz wspaniałą zabawę każdy przedszkolak otrzymał upominek.

Następne zajęcia odbędą się 25 IV.

Zapraszamy:)))

 

Zapisy i kontakt:

Halina Papke, Małgorzata Trojanowska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia