TEATR MALUCHA i Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony oraz je zaprezentować. 
W TEATRZE MALUCHA  najmłodsi uczniowie z kl. 1b i 1c również cieszyli się tym dniem. Przyszli artyści podczas zajęć bawili się przy muzyce, rozwiązywali zagadki  i wykonywali kropkowane prace plastyczne.
Efekty kreatywnych zabaw można podziwiać w galerii na parterze.
 
Halina Papke, Małgorzata Trojanowska

Czekoladowe warsztaty 1c

W czwartek 17.06.2021r. klasa 1c brała udział w warsztatach prowadzonych przez panią Aleksandrę Krokowską. Dzieci wielozmysłowo badały różne rodzaje czekolady: białą, mleczną, gorzką, a nawet różową – różne typy i smaki w całej różnorodności. Prowadząca w interesujący sposób zaprezentowała jak powstaje czekolada: od ziaren kakaowca do gotowych wyrobów w sklepie.

Dzieci dowiedziały się o skomplikowanych procesach fermentacji, suszenia, prażenia w wysokiej temperaturze oraz kruszenia, aż do uzyskania konsystencji gęstego płynu. Wiedzą już co to jest miazga kakaowa i jak wyroby czekoladowe nabierają finalnego kształtu.

To była bardzo pouczająca i słodka lekcja. Temat zachwycił uczniów a degustacja wywołała zbiorowy entuzjazm!

Dorota Hernet

„Był taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…”

W minioną sobotę po raz kolejny mogliśmy stać się sprawcami „cudu”, którym najczęściej rodziny obdarowane nazywają finał Szlachetnej Paczki. Za nami XX edycja ogólnopolskiego przedsięwzięcia, podczas którego kilkanaście tysięcy rodzin otrzymało wsparcie.

Wśród nich jest pani Halina, której Darczyńcami byliśmy my - Uczniowie, Rodzice i Pracownicy SP nr 31. W tym roku z przyczyn epidemicznych, dostarczenie paczki wyglądało inaczej niż zwykle. Odwoziliśmy ją do magazynu, skąd w dalszej kolejności trafiała do rodziny. Relacja z wręczenia paczki pani Halinie dotarła do nas dopiero we wtorek. Otóż pani Halina była bardzo wzruszona tym, że otrzymała tyle wspaniałych rzeczy: lodówkę, materac, środki czystości, leki, żywność długoterminową, dzięki czemu jej ograniczony budżet domowy został na jakiś czas podreperowany. Jednak, jak powiedziała, najistotniejsza była świadomość, że za prezentami stoi rzesza ludzi,  dla których jej potrzeby były ważne, że ktoś, kto przygotowywał paczkę, myślał właśnie o niej, kupował, gromadził z myślą o jej skromnej osobie. Przyznała też, że nigdy nie spodziewała się, aż takiego odzewu, że otrzyma aż tyle (paczka składała się z 31 części). Kilkakrotnie dziękowała za wszystko, co materialne, ale też za pamięć, ciepłe słowa, życzenia zawarte na kartkach dołączonych przez uczniów naszej szkoły…

Nam także robi się ciepło na sercach, ponieważ kolejny raz, udowodniliśmy, że jako społeczność szkolna, mamy w sobie wiele dobra, którym potrafimy się dzielić. Wartość materialna paczki, to około 3,5 tys. zł. Tego, co niematerialne, a równie ważne, policzyć się nie da.

W imieniu wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu chcemy bardzo serdecznie podziękować Uczniom, Rodzicom i Pracownikom naszej szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców i jej przedstawicielki Pani Emilii Borkowskiej – Szklorz oraz Państwa Frydrych, na których wsparcie mogliśmy liczyć podczas przygotowywania paczki.

Z okazji zbliżających się świąt życzymy wszystkim, aby ten magiczny czas Bożego Narodzenia upłynął w zdrowiu, w atmosferze odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków.

Magdalena Ciesielska i Radosław Chylmański

Bydgostienalia

„Bydgostienalia. Młodzi młodym o Bydgoszczy - zajęcia poza ławą szkolną w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do macierzy" już za nami.

Nasze koło TMMB wspólnie z Nauczycielami i Uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 w Bydgoszczy oraz: Zespołem Szkół nr 1 w Bydgoszczy, Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy, Szkołą Podstawową nr 19 w Bydgoszczy ,Szkołą Podstawową nr 20 w Bydgoszczy oraz Pałacem Młodzieży zorganizowało cykl zajęć prowadzonych przez rówieśników dla rówieśników. Całość realizowana była w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.

Młodzież pod kierunkiem organizatorów przedsięwzięcia przygotowała warsztaty, gry edukacyjne, inscenizacje, zajęcia terenowe, które miały się odbyć w dniach od 15 marca do 15 kwietnia 2020 roku.

Celem projektu była chęć poznania historii Bydgoszczy w nieszablonowy i kreatywny sposób, a także uczczenie ważnego wydarzenia dla Bydgoszczy jaką jest 100. rocznica powrotu naszego miasta do Macierzy. Naszym celem była również integracja bydgoskich szkół i lokalnego środowiska oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród uczniów. Nasze koło przygotowało scenariusz lekcji dla grupy uczniów z SP nr 14, których mieliśmy gościć w naszych progach w połowie marca, jednakże nasze plany pokrzyżowała epidemia. Nie wiedzieliśmy, czy będziemy mogli pokazać efekty naszych przygotowań. W nowym roku szkolnym przystąpiliśmy do weryfikacji naszego scenariusza: część osób, które były zaangażowane w projekt już nie ma w naszej szkole, ponieważ rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej. Nie pokazaliśmy więc scenki gwarowej. Skupiliśmy się na odegraniu scenki przekazania kluczy do Miasta pierwszemu polskiemu prezydentowi Bydgoszczy- Janowi Maciaszkowi, przybliżyliśmy także sylwetki znanych osób związanych z Bydgoszczą, które żyły 100 lat temu, gdy dokonywało się to ważne dla bydgoszczan wydarzenie. Ułożyliśmy Quiz, a także zadanie z gwarą bydgoską. Jako, że nie było możliwe spotkanie na żywo z grupą z innej szkoły nasze materiały przesłaliśmy. Teraz my czekamy na materiały z innej szkoły by móc je wykorzystać na lekcji.

Efekty naszej pracy dostępne są w galerii.

opiekun koła TMMB- Patrycja Kowalczyk oraz: Emilia, Magda, Zosia,Wiktoria, Zuzia, Zosia, Oliwia, Martyna i Patrycja z klasy 8a

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”

Uczniowie klas 3a i 3e biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Emocja”. W piątek 9 października zakończyliśmy pierwszy moduł, którego tematem przewodnim była KREATYWNOŚĆ. 

Na początek w naszych klasach powstały Kąciki Emocji – w których każdego dnia określaliśmy swoje samopoczucie. 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem, w „kropkowych” ubraniach obejrzeli bajkę „The Dot”. Dowiedzieliśmy się, że każdy ją ma – trzeba ją po prostu odkryć w sobie. Zainspirowani historią Vashti zaprojektowali własną kropkę. Przy pomocy aplikacji Quiver udało nam się ożywić namalowane kropki. Quiver okazał się super zabawą, gdzie pomysłów nie było końca. Z kropek powstały również jesienne drzewa. Była też zabawa z „wędrującą kropką” i chustą. W kolejnym etapie rozmawialiśmy o niepełnosprawności oraz zajęliśmy się kodowaniem. Dowiedzieliśmy się co znaczy skrót PJM. Uczyliśmy się z Migu-Migu migać podstawowe zwroty grzecznościowe. To była wspaniała przygoda. Z niecierpliwością czekamy na następne zadania. 

M. Żukierska, M. Żukierska

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października 2020r uczniowie klas IV-VIII na lekcjach matematyki obchodzili Dzień Tabliczki Mnożenia. Łatwo nie było. Młodzież nie tylko musiała wykazać się znajomością tabliczki mnożenia, ale także zastosować tą wiedzę do rozwiązywania łamigłówek i zadań logicznych. W klasach zostali wyłonieni zwycięzcy- mistrzowie tabliczki mnożenia.

Kamila Dąbrowska

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II.

 

W ramach Ogólnopolskiego Projektu „Dar na Stulecie urodzin świętego Jana Pawła II” uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Portret Papieża JP II”. Prace konkursowe są tak piękne, że z wielką radością pragnę ogłosić, iż wszyscy uczestnicy otrzymują nagrody!!!! Z Waszych małych dzieł sztuki została stworzona prezentacja- taka mała galeria ukazująca wasze artystyczne talenty. Zostanie ona włączona do Projektu „Dar na Stulecie urodzin”.

Z całego serca GRATULUJEMY wszystkim uczniom oraz dziękujemy za Wasz udział w konkursie.

Pomysłodawczynie : Bogumiła Frankowska , Danuta Rega

Życzenia dla lekarzy

zyczenia lekarze1zyczenia lekarze2zyczenia lekarze3zyczenia lekarze4zyczenia lekarze5

 

 

 

zyczenia lekarze6

 

 

 

Przed świętami wielkanocnymi uczniowie klasy 1a własnoręcznie wykonali kartki świąteczne z życzeniami dla pracowników służby zdrowia. Wszystkie przysłane prace dzieci zebrałam i przygotowałam z nich prezentację, w której dziękujemy im za trud i heroiczną pracę wykonywaną w czasie pandemii. Prezentacje przesłałam na adres jednego z rodziców mojej klasy, który jest lekarzem i walczy na 1 linii frontu z niewidzialnym wrogiem. Wczoraj otrzymałam przepięknego maila z podziękowaniami od lekarzy następującej treści:

„Szanowna Pani Bogusiu!
W poprzednim mailu nie wspomniałem, że piękne życzenia od dzieci z 1A pokazaliśmy całemu personelowi Kliniki Geriatrii Szpitala im. Jurasza oraz lekarzom z innych zaprzyjaźnionych ośrodków. Zdjęcia jakie przesłałem są wyrazami podziękowania dzieciom od wszystkich.”                                                          

Z poważaniem Zygmunt Siedlecki

Klasa 2c w MIEJSKIEJ BIBLIOTECE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W lutym kl. 2c  wybrała się do BIBLIOTEKI NA BIELAWACH przy ul. Powstańców Wielkopolskich 26, gdzie wzięła udział w lekcji pod hasłem "O czym szumi Brda? O powrocie Bydgoszczy do wolnej Polski". 
Podczas spotkania dzieci rozmawiały o historii i teraźniejszości naszego miasta. Z artykułu z gazety regionalnej dowiedziały się, co się wydarzyło w styczniu 1920r. i jakie wydarzenia doprowadziły Bydgoszcz do wolności. Następnie dzieci zastanawiały się, co to znaczy być dobrą bydgoszczanką /dobrym bydgoszczaninem.Uznały, że jeśli kogoś kochamy, to chcemy go poznawać. Czytały więc legendy bydgoskie z książki "Baśnie i opowieści o Bydgoszczy" E.A. Gwiazdowskiej. Podczas zajęć uczniowie udali się w czytelniczą podróż do bydgoskiej fary, aby przyjrzeć się obrazowi bydgoskiej Madonny, razem ze świętą  Barbarą ratowali dzikie kaczki, ze świętym Rochem zaopiekowali się kotką na Wyspie Młyńskiej. Na koniec zajęć pod artystycznym okiem pani bibliotekarki  dzieci wykonały portrety bydgoszczanki/bydgoszczanina.
 
W klasie została zorganizowana wystawa tych prac.
 
Halina Papke

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY 1A Z MISTRZEM ŚWIATA PAWŁEM WOJCIECHOWSKIM

W czwartek 05.03.2020r. klasa 1a zaprosiła do siebie Mistrza Świata w skokach o tyczce Pawła Wojciechowskiego. Nasz Mistrz opowiadał uczniom ,jak to się stało, że został sportowcem, o swojej drodze do medalowych zwycięstw, a także odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. Wielkie emocje wśród dzieci wzbudziły przyniesione przez pana Pawła zdobyte przez niego złote medale. Najważniejszym rekwizytem naszego spotkania, okazała się Jego   tyczka mierząca 5m10cm.
Na spotkanie zaprosiliśmy także panią Jolę Piętowską z uczniami klasy 1d.

Organizator spotkania: Pan Mariusz Zaborowski , Bogumiła Frankowska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia