DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE

W środę, 10 stycznia, odbyło się kolejne spotkanie dla 5 i 6 - latków w ramach projektu DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE  pod hasłem "Szlaczki i zygzaczki, sznureczki i pętelki ...czyli SPRAWNA RĘKA". Zajęcia rozpoczęły się  gimnastyką ręki przy piosence - pląsie PODAJMY SOBIE RĘCE. Następnie przedszkolaki doskonaliły percepcję wzrokowo - ruchową uzupełniając karty pracy DORYSUJ BRAKUJĄCY ELEMENT oraz SKOPIUJ WZÓR. Kolejnym wyzwaniem dla dzieci były ćwiczenia na wykładzinie. Przedszkolaki w kilkuosobowych grupach trenowały koordynację wzrokowo - ruchową. Realizowały zadania NAWLECZ KORALIKI I GUZIKI oraz SZNUROWANE OBRAZKI. Zajęcia zakończyły się gimnastyką całego ciała do piosenki WESOŁE PODSKOKI. W nagrodę za intensywną pracę każde z dzieci mogło wsiąść do RAKIETY i wyruszyć w KOSMOS;) 

Następne zajęcia odbędą się 31​​​​ I.

Zapraszamy:)))

Zapisy i kontakt: Halina Papke, Małgorzata Trojanowska 

Po wystawie "Szopki Krakowskie"

 We wtorek 9.01. kl.1bp wybrała się na wystawę „Szopki Krakowskie” przygotowaną przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dzieci podziwiały przepiękne szopki wykonane na coroczny konkurs szopek w Krakowie. Poznały również wiele ciekawostek z historii szopek. Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami wyrzeźbionymi lub ulepionymi z modeliny czy gipsu. Szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich. Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. A w drodze powrotnej dzieci odwiedziły kościół jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli, w którym obejrzały żłóbek, czyli szopkę bydgoską.

Zapraszamy do galerii, dzięki której przeniesiemy się na chwilę do Krakowa.

autor: M.Szymańska

1cp w świecie liczb

20 grudnia 2017r. klasa 1cp została zaproszona przez panią Beatę Pietrewicz do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na interaktywną  wystawę edukacyjną „Wszystko jest... liczbą”. Specjalne modele pozwoliły dzieciom przekonać się, że matematyka to nie tylko oderwane od rzeczywistości wzory, liczby i rysunki. Łatwo znaleźć ją wokół nas i znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach działalności człowieka. Wystawa podzielona była na dwie ekspozycje: „Język natury” i „Liczby wokół nas”. Z wszystkimi tematami zwiedzający mogli się zapoznać poprzez zabawę i samodzielnie wykonując doświadczenia. Dzieci odkryły tajniki matematyki i samodzielnie sprawdziły, że rzeczywiście wszystko wokół nas... jest liczbą!!!

Polecamy taką interaktywną lekcję innym. Wystawa będzie jeszcze tylko czynna w styczniu.

Reszta zdjęć w galerii

Dorota Hernet

Był taki wyjątkowy czas...

Święta tuż tuż, zatem czas na podsumowanie naszych dwóch akcji charytatywnych – Szlachetnej Paczki i Świątecznej Zbiórki Żywności „Tak, pomagam!”

Poraz kolejny zaangażowaliśmy się w przygotowanie Szlachetnej Paczki wraz z dużyną siatkarską  Łuczniczki Bydgoszcz,  tym razem dla  rodziny pani Ani. Finał odbył się w jeden z grudniowych weekendów. Przygotowaliśmy łącznie 23 pakunki, skladajace się na całość. Jedną z najwcześnieej dostarczonych była lodówka, dzięki której mama pani Ani, na co dzień osoba mało komunikatywna, cieszyła sie jak dziecko z otzrymanej własnie zabawki.

Co działo się 9 grudnia? Myślę, że najwłaściwiej odda to relacja naszej wolontariuszki - pani Moniki.

 

Czytaj więcej: Był taki wyjątkowy czas...

Czekoladowe warsztaty

19.12.2018r. klasa 2ap uczestniczyła w warsztatach czekoladowych zorganizowanych w Galerii „ Zielone Arkady”. Uczniowie, w towarzystwie Elfów, poznali cykl produkcji smakołyku oraz wspólnie wyrabiali pierniki. Nie zabrakło także najważniejszego spotkania z Gwiazdorem, który wysłuchiwał próśb o prezenty oraz częstował słodkim „ co nieco”. Pełni „świątecznego ducha” wróciliśmy do szkoły, gdzie czekała na nas prezentacja uzupełniająca informacje na temat historii czekolady.

Bogumiła Frankowska

Wigilia w 2ap

W poniedziałek 18.12.br klasa 2ap spotkała się na wspólnej, rodzinnej Wigilii. Dla rodziców dzieci przygotowały niespodziankę – „ Jasełka – Kolędowy czas”. Po przedstawieniu oczywiście wspólne śpiewanie kolęd, prezenty i ucztowanie. Wieczór zakończyły życzenia radości, uśmiechu i miłości dla wszystkich na nadchodzące święta i cały rok, już 2018r.

Bogumiła Frankowska

Wycieczka do Gniezna

15.12.2017r. klasa 2ap i 2bp wyruszyły na wycieczkę do pierwszej stolicy Polski- Gniezna. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego i uczestniczyliśmy w interaktywnej lekcji dotyczącej zarania naszych dziejów. Potem odwiedziliśmy Fabrykę Świątecznych Ozdób Bożonarodzeniowych, gdzie zapoznaliśmy się z etapami produkcji bombek. Na koniec oczywiście „Wielkie zakupy” przepięknych ,choinkowych ozdób. Aż trudno było się na coś zdecydować !

Bogumiła Frankowska i Halina Szarkowska

DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE

W środę, 13 grudnia, odbyło się kolejne spotkanie dla 5 i 6 - latków w ramach projektu DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE  pod hasłem "Bombka, gwiazdka, łańcuch... czyli CHOINKA DLA ŚW. MIKOŁAJA".

Świąteczne zajęcia rozpoczęły się  zadaniem - niespodzianką HU, HU, HA... HU, HU, HA... MIKOŁĄJ ZOSTAWIŁ ŚLAD.

Kolejnym wyzwaniem dla przedszkolaków były ćwiczenia grafomotoryczne OZDOBY CHOINKOWE, W trakcie wykonywania zadań dzieci doskonaliły  analizę i syntezę wzrokowo - słuchową.

Następnie z kolorowych kartoników wykonały LITERKOWY ŁAŃCUCH.

Był również czas  czas na zabawę przy świątecznych melodiach. Przedszkolaki wspólnie wymyśliły  układ TANIEC CHOINKI.

Na koniec spotkania zadowolony św. Mikołaj obdarował dzieci drobiazgami.

Następne zajęcia odbędą się 10 I.

Zapraszamy:)))

Zapisy i kontakt: Halina Papke, Małgorzata Trojanowska

Rodzinne Mikołajki na sportowo w klasie 3ep

7 grudnia spotkaliśmy się na mikołajkowej imprezie rodzinnej. Z dobrym nastrojem, przebrani w mikołajkowe czapki przystąpiliśmy do zabaw.W związku ze zmianą miejsca (sala judo) na miękkich materacach mogliśmy wykonywać dużo nowych ćwiczeń z wykorzystaniem elementów metody Weroniki Sherborne. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się chusta animacyjna i taniec świecących balonów. Na koniec budowaliśmy zamek z dużych piankowych części. Dla naszego klasowego solenizanta odśpiewaliśmy sto lat. Obdarowany drobnym upominkiem  Mikołaj podarował nam słodkie niespodzianki ukryte w pięknych woreczkach.Ku uciesze dzieci, to nie był koniec niespodzianek.Z mikołajkowego wielkiego wora, z zamkniętymi oczami dzieci wybierały kolorowe,świecące gnoiotki.Spotkanie tradycyjnie zakończyliśmy zabawą relaksacyjną połączoną  ze śpiewaniem piosenki i ewaluacją zajęć. Z uśmiechniętymi buziami wraz ze swoimi rodzicami pożegnaliśmy się  ważnym przesłaniem " najważniejsze co mamy to czas dziecku poświęcany".
 
Fotoleracja z zajęć znajduje się w galerii zdjęć.
 
Zapraszamy na kolejne spotkanie !
 
Jolanta Piętowska, Anna Rydzyńska

Mikołajkowe spotkanie klasy 1a w ZSS

W piątek 08.12., klasa 1a w ramach współpracy z biblioteką Zespołu Szkół Samochodowych, wzięła udział w spotkaniu, w czasie którego dzieci wysłuchały bajek o tematyce świątecznej, czytanych przez starszych kolegów oraz zaśpiewały kolędy z akompaniamentem p. dyrektora Janusza Tomasa (pięknie !!! akompaniującego przy pianinie). Uczestnicy spotkania zostali podjęci słodyczami oraz otrzymali prezenty od Mikołajki (organizatorki spotkania) p. Aliny. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi. Dziękujemy i czekamy na następne spotkanie!!!
 
Reszta zdjęć w galerii
 
autor: Katarzyna Lewicka
 
 
Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia